Co proponuję ?

Zapoznam Państwa ze swoimi propozycjami programowymi wynikającymi z obserwacji otaczającej nas powiatowej rzeczywistości oraz z doświadczeń osobistych. Mam nadzieję, że jako radny powiatu tczewskiego, będę miał szansę pracować nad wprowadzeniem ich w życie.
11 marca 2024 przez
Wojciech Szramowski

Poniższe propozycje są związane szczególnie z rodziną, zdrowiem, rozwojem osobistym i gospodarką lokalną.

Inicjatywy, które planuję wdrożyć to:

- ODDZIAŁ CHIRURGII LUB SOR DZIECIĘCY,
- E- OPIEKUN,
- SYSTEM INFORMACJI ZAWODOWEJ,


​Oddział chirurgii lub SOR dziecięcy

Ochrona życia i zdrowia najmłodszych to jedno z najważniejszych wyzwań, które według mnie powinno być stale obecne w polu zainteresowania władz powiatu.

Kontynuując dotychczasowe dokonania w tym zakresie, wciąż można i trzeba rozwijać sieć punktów ratujących życie i zdrowie dzieci.

Będę zabiegał o to, aby na mapie dostępnych w powiecie miejsc znalazł się ODDZIAŁ CHIRURGII LUB SOR DZIECIĘCY umiejscowiony w szpitalu tczewskim, gdzie mógłby uzupełnić istniejące i dobrze wyposażone oddziały pediatryczny i chirurgiczny.


​"E - Opiekun" 

Wartościowe osoby dla innych - seniorzy ! Potrafią obdarowywać sobą !

Mają ogromne doświadczenie życiowe, mogą dzielić się swoim czasem, przekazywać wartości, opowiadać o przeszłości i wnosić radość osobistej więzi z dziećmi, wnukami i prawnukami, a także wywoływać dobro w bezpośredniej relacji z innymi osobami z otoczenia.

Często jednak mieszkają samodzielnie i przebywają w domu bez nikogo. Taka sytuacja niesie ze sobą szereg zagrożeń dla życia i zdrowia (zdarzają się zasłabnięcia, omdlenia, ataki serca, wylewy, napady padaczkowe i inne).

A przecież każde życie jest cenne, należy je chronić i ratować. Trzeba zatroszczyć się o to, aby rodzina i służby miały szansę nieść szybką pomoc w krytycznym momencie.

Będę zabiegał o to, aby wykorzystać nowe technologie i powszechnie wprowadzić w naszym powiecie system oparty o osobistego "E-Opiekuna", czyli opaskę lub zegarek wysyłający powiadomienie o tym, że senior potrzebuje natychmiastowej pomocy. Wówczas rodzina i służby będą miały szansę zareagować i ocalić jego życia i zdrowie.

Oczywiście elektroniczny gadżet, choć mogący przyczynić się do uratowania seniora, nie zastąpi obecności drugiego człowieka. Kluczowe byłoby tu włączenie programów łączących ludzi z najbliższego sąsiedztwa, a wymiana międzypokoleniowa stanowiłaby wartość dodaną.

Pragnę również zauważyć, że konieczne jest kompleksowe podejście do tematu wsparcia seniorów oraz ich rodzin i rozwijanie sieci uzupełniających się działań, wśród których powinny się znaleźć - poradnia geriatryczna, ośrodki samopomocy, pomoc wytchnieniowa, wypożyczalnia sprzętu, zajęcia w domach kultury, programy aktywizacji i szereg innych umożliwiających seniorom jak najdłuższe cieszenie się jak najlepszą sprawnością i samodzielnością i dających satysfakcję z dzielenia się swoim życiem z innymi, a innym radość z przebywania z seniorami.

 

​System Informacji Zawodowej

W dynamicznie rozwijającym się świecie, także w perspektywie lokalnej, istotne jest zdobywanie kwalifikacji, które umożliwią wejście na rynek pracy i rozwój kariery zawodowej, a także dadzą satysfakcję z pracy i zadowolenie z wynagrodzenia zapewniającego godne życie swoje i całej rodziny. W perspektywie dalszej wyposażą też w kompetencje przygotowujące do otwarcia się na nową wiedzę i umiejętności dające szansę w razie potrzeby na przekwalifikowanie się.

Aby osobisty sukces zawodowy stał się udziałem mieszkańców, a cały powiat coraz lepiej się rozwijał, konieczne jest kształcenie, zwłaszcza młodych ludzi, w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy.

Niezwykle przydatny byłby tu zatem SYSTEM INFORMACJI ZAWODOWEJ.

Opracowanie kompleksowej bazy informacji odbywałoby się na podstawie zgłoszeń lokalnych pracodawców, którzy wskazywaliby pożądane kwalifikacje i umiejętności pracownicze.

Przeprowadzona w ten sposób diagnoza potrzeb umożliwiałaby profilowanie szkół w określonych kierunkach zawodowych. Ich uczniowie stawaliby się specjalistami, których poszukują pracodawcy.

Poza tym SYSTEM służyłby uczniom w celu rozeznania oczekiwań pracodawców jeszcze przed wyborem szkoły przygotowującej do wejścia na ścieżkę zawodową.

Wdrożenie SIZ wywołałoby korzystne interakcje między uczniami i pracodawcami, a w centralnym punkcie znalazłaby się szkoła kształcąca zgodnie z zapotrzebowaniem lokalnego rynku.


Oprócz tego bliskie mi są:

- działania wzmacniające rozwój przedsiębiorczości, zwłaszcza małych przedsiębiorstw, w tym również rolników i zajmujących się produkcją żywności,

- przedsięwzięcia mające na celu rozwijanie turystyki i wypoczynku w regionie, z myślą o mieszkańcach jako odbiorcach, ale też jako świadczących usługi dla gości spoza regionu,

- wzrost ilościowy i podnoszenie jakości budowanego kompleksowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami, przewlekle i nieuleczalnie chorych i ich rodzin.


Proszę o Państwa zaufanie, poparcie i współpracę, abyśmy wspólnie mogli budować przyszłość naszej społeczności.

ZAPRASZAM NA WYBORY !

Wojciech Szramowski